B43704B7128M000 B43704B7128M000
B43704B7128M000
Part Number
B43704B7128M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 550V SCREW
Data sheet
B43704B7128M000.pdf
Series
B43704
    Specifications
    SeriesB43704
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance140 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated550 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.37 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)90mOhm @ 100Hz