B43704B6278M000 B43704B6278M000
B43704B6278M000
Part Number
B43704B6278M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW
Data sheet
B43704B6278M000.pdf
Series
B43704
    Specifications
    SeriesB43704
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance55 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.027" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)3.846" (97.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.9 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency283 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)34mOhm @ 100Hz