B43704B6158M000 B43704B6158M000
B43704B6158M000
Part Number
B43704B6158M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW
Data sheet
B43704B6158M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
B43704
    Specifications
    SeriesB43704
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance90 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.79 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)60mOhm @ 100Hz