B43704B4338M000 B43704B4338M000
B43704B4338M000
Part Number
B43704B4338M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Data sheet
B43704B4338M000.pdf
    Ratings-
    Impedance28 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency13.2 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)20mOhm @ 100Hz