B43704A6398M000 B43704A6398M000
B43704A6398M000
Part Number
B43704A6398M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Data sheet
B43704A6398M000.pdf
    Ratings-
    Impedance36 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)5.185" (131.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.1 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)24mOhm @ 100Hz