B43704A6128M050 B43704A6128M050
B43704A6128M050
Part Number
B43704A6128M050
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SCREW
    Ratings-
    Impedance120 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.874" (22.20mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.031" Dia (51.60mm)
    Height - Seated (Max)3.846" (97.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.57 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)75mOhm @ 100Hz