B43703B9568M000 B43703B9568M000
B43703B9568M000
Part Number
B43703B9568M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Series
B43703
    Specifications
    SeriesB43703
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance32 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency16.4 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)20mOhm @ 100Hz