B43703B9478M603
B43703B9478M603
Part Number
B43703B9478M603
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Data sheet
B43703B9478M603.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
B43564
    Specifications
    SeriesB43564
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance28 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
    Height - Seated (Max)3.858" (98.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.1 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)35mOhm @ 100Hz