B43703B4568M000 B43703B4568M000
B43703B4568M000
Part Number
B43703B4568M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Data sheet
B43703B4568M000.pdf
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)3.846" (97.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency16.1 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)13mOhm @ 100Hz