B43703A9688M003 B43703A9688M003
B43703A9688M003
Part Number
B43703A9688M003
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
    Ratings-
    Impedance28 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)4.693" (119.20mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency18.4 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)17mOhm @ 100Hz