B43703A9278M000 B43703A9278M000
B43703A9278M000
Part Number
B43703A9278M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
Data sheet
B43703A9278M000.pdf
    Ratings-
    Impedance70 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.874" (22.20mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.08 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)45mOhm @ 100Hz