B43703A5188M000 B43703A5188M000
B43703A5188M000
Part Number
B43703A5188M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SCREW
    Ratings-
    Impedance80 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.874" (22.20mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.031" Dia (51.60mm)
    Height - Seated (Max)3.846" (97.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.43 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)55mOhm @ 100Hz