B43703A4478M000 B43703A4478M000
B43703A4478M000
Part Number
B43703A4478M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
Data sheet
B43703A4478M000.pdf
Series
B43703
    Specifications
    SeriesB43703
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)3.846" (97.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency12.6 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)17mOhm @ 100Hz