B43701B9228M000 B43701B9228M000
B43701B9228M000
Part Number
B43701B9228M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Data sheet
B43701B9228M000.pdf
    Ratings-
    Impedance95 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.48 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)60mOhm @ 100Hz