B43701B5478M000 B43701B5478M000
B43701B5478M000
Part Number
B43701B5478M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Data sheet
B43701B5478M000.pdf
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency12.6 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)26mOhm @ 100Hz