B43701B4398M000 B43701B4398M000
B43701B4398M000
Part Number
B43701B4398M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
Data sheet
B43701B4398M000.pdf
    Ratings-
    Impedance65 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)3.846" (97.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10.3 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.5 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)38mOhm @ 100Hz