B43701B4338M000 B43701B4338M000
B43701B4338M000
Part Number
B43701B4338M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
    Ratings-
    Impedance70 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)3.846" (97.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.72 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)45mOhm @ 100Hz