B43701A9228M000 B43701A9228M000
B43701A9228M000
Part Number
B43701A9228M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Data sheet
B43701A9228M000.pdf
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.874" (22.20mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.031" Dia (51.60mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.5 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)55mOhm @ 100Hz