B43701A4828M000 B43701A4828M000
B43701A4828M000
Part Number
B43701A4828M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Data sheet
B43701A4828M000.pdf
    Ratings-
    Impedance30 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.027" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)5.185" (131.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency17.8 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.1 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)18mOhm @ 100Hz