B43701A4109M000 B43701A4109M000
B43701A4109M000
Part Number
B43701A4109M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Data sheet
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
B43701
    Specifications
    SeriesB43701
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance26 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)6.189" (157.20mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency20.3 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm @ 100Hz