B43584E2828M000 B43584E2828M000
B43584E2828M000
Part Number
B43584E2828M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 200V SCREW
Data sheet
B43584E2828M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
B43584
    Specifications
    SeriesB43584
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance20 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis, Stud Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.2 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)17mOhm @ 100Hz