B43584B5228M000 B43584B5228M000
B43584B5228M000
Part Number
B43584B5228M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Data sheet
B43584B5228M000.pdf
Series
B43584
    Specifications
    SeriesB43584
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance52 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis, Stud Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)4.161" (105.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)43mOhm @ 100Hz