B43584B4478M000 B43584B4478M000
B43584B4478M000
Part Number
B43584B4478M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
Data sheet
B43584B4478M000.pdf
Series
B43584
    Specifications
    SeriesB43584
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance30 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis, Stud Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)4.161" (105.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency13.1 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)25mOhm @ 100Hz