B43564E2279M003
B43564E2279M003
Part Number
B43564E2279M003
Manufacturer
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 200V SCREW
Data sheet
B43564E2279M003.pdf
    Ratings-
    Impedance5 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance27000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)8.728" (221.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency44.5 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)6mOhm @ 100Hz