B43564A2688M000 B43564A2688M000
B43564A2688M000
Part Number
B43564A2688M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW
Data sheet
B43564A2688M000.pdf
Series
B43564
    Specifications
    SeriesB43564
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance23 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)5.638" (143.20mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14.5 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)29mOhm @ 100Hz