B43512A0278M000
B43512A0278M000
Part Number
B43512A0278M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 420V SNAP
Data sheet
B43512A0278M000.pdf
Series
B43512
    Specifications
    SeriesB43512
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.886" (22.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
    Height - Seated (Max)3.819" (97.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.02 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)50mOhm @ 100Hz