B43511A0158M000 B43511A0158M000
B43511A0158M000
Part Number
B43511A0158M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP
Data sheet
B43511A0158M000.pdf
Series
B43511
    Specifications
    SeriesB43511
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance110 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.984" (25.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
    Height - Seated (Max)3.622" (92.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.2 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)110mOhm @ 100Hz