B43464A4828M000 B43464A4828M000
B43464A4828M000
Part Number
B43464A4828M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Data sheet
B43464A4828M000.pdf
Series
B43464
    Specifications
    SeriesB43464
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance20 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency18.4 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)16mOhm @ 100Hz