B43458A4568M000 B43458A4568M000
B43458A4568M000
Part Number
B43458A4568M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Data sheet
B43458A4568M000.pdf
Series
B43458
    Specifications
    SeriesB43458
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance17 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)14mOhm @ 100Hz