B43415C9498A000
B43415C9498A000
Part Number
B43415C9498A000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4900UF 360V SOLDER LUG
Data sheet
B43415C9498A000.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +20%
    Capacitance4900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.787" (20.00mm)
    Voltage - Rated360 V
    Lifetime @ Temp#100000 Hrs @ 60°C
    Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
    Height - Seated (Max)3.968" (100.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 60°C