B43415C6258A000
B43415C6258A000
Part Number
B43415C6258A000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2500UF 500V SOLDER LUG
Data sheet
B43415C6258A000.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +20%
    Capacitance2500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.787" (20.00mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#100000 Hrs @ 60°C
    Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
    Height - Seated (Max)3.968" (100.80mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 60°C