B43415C6218A000
B43415C6218A000
Part Number
B43415C6218A000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2100UF 500V SOLDER LUG
Data sheet
B43415C6218A000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
B43415
    Specifications
    SeriesB43415
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +20%
    Capacitance2100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.787" (20.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Solder Lug
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#100000 Hrs @ 60°C
    Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
    Height - Seated (Max)3.181" (80.80mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 60°C