B43310A5228M000 B43310A5228M000
B43310A5228M000
Part Number
B43310A5228M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Data sheet
B43310A5228M000.pdf
Series
B43310
    Specifications
    SeriesB43310
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)3.780" (96.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)83mOhm @ 120Hz