B43310A5188M000 B43310A5188M000
B43310A5188M000
Part Number
B43310A5188M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SCREW
Data sheet
B43310A5188M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
B43310
    Specifications
    SeriesB43310
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1800 µF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.874" (22.20mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
    Height - Seated (Max)5.118" (130.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)102mOhm @ 120Hz