B41580A9339M003 B41580A9339M003
B41580A9339M003
Part Number
B41580A9339M003
Manufacturer
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 100V SCREW
Data sheet
B41580A9339M003.pdf
    Ratings-
    Impedance8.4 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance33000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency21 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)5mOhm @ 100Hz