B41580A9159M003 B41580A9159M003
B41580A9159M003
Part Number
B41580A9159M003
Manufacturer
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 100V SCREW
Data sheet
B41580A9159M003.pdf
    Ratings-
    Impedance10 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)10mOhm @ 100Hz