B41580A8339M000 B41580A8339M000
B41580A8339M000
Part Number
B41580A8339M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW
Data sheet
B41580A8339M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
B41580
    Specifications
    SeriesB41580
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance12 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance33000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)11mOhm @ 100Hz