B41580A7100M000 B41580A7100M000
B41580A7100M000
Part Number
B41580A7100M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW
Data sheet
B41580A7100M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
B41580
    Specifications
    SeriesB41580
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance7 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance100000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency18 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)8.2mOhm @ 100Hz