B41554E8159Q000 B41554E8159Q000
B41554E8159Q000
Part Number
B41554E8159Q000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 15000UF 63V SCREW
Data sheet
B41554E8159Q000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
B41554
    Specifications
    SeriesB41554
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance11 mOhms
    Tolerance-10%, +30%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm @ 100Hz