B41458B8689M003 B41458B8689M003
B41458B8689M003
Part Number
B41458B8689M003
Manufacturer
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 63V SCREW
Data sheet
B41458B8689M003.pdf
Series
B41458
    Specifications
    SeriesB41458
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance6.5 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance68000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency20 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)5mOhm @ 100Hz