B41458B7100M003 B41458B7100M003
B41458B7100M003
Part Number
B41458B7100M003
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW
Data sheet
B41458B7100M003.pdf
Series
B41458
    Specifications
    SeriesB41458
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance7 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance100000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency19 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)8.2mOhm @ 100Hz