B41456B8100M003 B41456B8100M003
B41456B8100M003
Part Number
B41456B8100M003
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW
Data sheet
B41456B8100M003.pdf
Series
B41456
    Specifications
    SeriesB41456
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance6 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance100000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency25 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)4mOhm @ 100Hz