80LSW47000M77X101
80LSW47000M77X101
Part Number
80LSW47000M77X101
Manufacturer
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 80V SCREW
Data sheet
80LSW47000M77X101.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)4.094" (104.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency17.38 A @ 10 kHz