80LSW15000MEFC51X83 80LSW15000MEFC51X83
80LSW15000MEFC51X83
Part Number
80LSW15000MEFC51X83
Manufacturer
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 80V SCREW
Data sheet
80LSW15000MEFC51X83.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)3.386" (86.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.36 A @ 10 kHz