80LSQ68000M64X139
80LSQ68000M64X139
Part Number
80LSQ68000M64X139
Manufacturer
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 80V SCREW
Data sheet
80LSQ68000M64X139.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance68000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)5.591" (142.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency16.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency18.48 A @ 10 kHz