80LSQ33000MEFC51X118 80LSQ33000MEFC51X118
80LSQ33000MEFC51X118
Part Number
80LSQ33000MEFC51X118
Manufacturer
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 80V SCREW
Data sheet
80LSQ33000MEFC51X118.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.55 A @ 10 kHz