80LSQ22000MEFC51X83
80LSQ22000MEFC51X83
Part Number
80LSQ22000MEFC51X83
Manufacturer
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 80V SCREW
Data sheet
80LSQ22000MEFC51X83.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)3.386" (86.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.8 A @ 10 kHz