80LSQ100000MNB77X141 80LSQ100000MNB77X141
80LSQ100000MNB77X141
Part Number
80LSQ100000MNB77X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW
Data sheet
80LSQ100000MNB77X141.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100000 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)5.630" (143.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency21.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency23.65 A @ 10 kHz