63LSW47000MNB64X119 63LSW47000MNB64X119
63LSW47000MNB64X119
Part Number
63LSW47000MNB64X119
Manufacturer
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW
Data sheet
63LSW47000MNB64X119.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47000 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency12.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.19 A @ 10 kHz