63LSQ47000M64X99
63LSQ47000M64X99
Part Number
63LSQ47000M64X99
Manufacturer
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW
Data sheet
63LSQ47000M64X99.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.016" (102.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency13.09 A @ 10 kHz